Mahrem

MOZAİK’İN HİKAYESİ

Ailemizin tutkusunun bir ürünü olan Mahrem, Türkiye’de kaliteli şarap üretiminin güçlü potansiyelini ortaya koyar.

Mozaik Şarapçılık’ın Urla-İzmir’deki bağları ve bitişiğindeki şaraphanemizde üretilen Mahrem şarapları sonraki nesillere taşınmasını amaçladığımız güçlü bir projenin birer parçasıdırlar. Urla’daki bağlarımızda büyük titizlikle bölgenin coğrafyasını, tarihini ve iklimini çalıştıktan sonra özenle seçtiğimiz çeşitli kırmızı üzüm cinslerini kendi ellerimizle diktik. Şu an bağlarımızda Syrah, Sangiovese, Corinto, Montepulciano, Petit Verdot, Tannat, Marselan, Ekigaïna, ve Rebo olmak üzere 9 çeşit kırmızı üzümümüzü doğanın kanunlarını çiğnemeden yetiştirmekteyiz. Bahsi geçen bazı üzüm cinsleri henüz dünyada yeni piyasaya sürülmüş cinsler olup henüz şaraba dönüştürülmüş örnekleri olmamakla beraber bizim üretimimizle birçok önemli uluslararası yarışmalardan ödüllerle dönmüşlerdir.

Projemize 2006 yılında İtalyan ziraatçimiz önderliğinde başladık ve Urla’nın tarihini, doğal karakterini, kendi geçmişimiz ve hayallerimizle harmanlayıp bu yörenin köklü tarihinden gelen bağcılık ve şarapçılık geleneklerine sadık kalarak geliştirdik. Projemizin ilk gününden bu yana istikrarlı kalite anlayışımızdan ödün vermeyerek üzüm ve şarabın kendi içindeki dinamik yapısına saygı gösterdik. Bunu büyüme sezonunda asmalardaki yükü azaltmak üzere her üzüm cinsine özel geliştirdiğimiz budama tekniklerimizle ve halihazırda Türkiye’de, kurulu bir sulama sistemi olmayan tek bağ olarak sağlamaktayız.

Bunların yanısıra şaraphanemizde, deneyimli İtalyan akademisyen önoloğumuz, bizimle beraber bir aile olarak çalışmaları büyük bir özenle sürdürmekte. Şarabın içinde üzümün karakterini ve yörenin geçmişini kesintiye uğramadan ortaya çıkarmak için şaraphanedeki çalışmalarımızı büyük bir sadelik içinde yürütüyoruz. Şaraphanemizde her üzüm kendi özel ihtiyacına göre işlenmekte ve dikkatlice şaraba dönüştürülmektedir.

Sonunda şaraplarımız, kendini kaliteli şaraba olan sevgimizle, doğanın gücüyle, toprağımızın tarihiyle, ve üzümlerimizin lezzetiyle tüketiciye sunabilmesi için şaraphanemizde titizlikle şişelenmektedir.

İşimize duyduğumuz sevgimiz ve şaraplarımıza olan tutkumuzla Mahrem bizim küçük bir sırrımız olmuştur.
Mahrem’den aldığınız her yudum sizinle o sırrı paylaştığımız an olacaktır…

Mozaik
EN